line decor
  HOME :: artykuły :: badania genetyczne
line decor
 
 

 

BADANIA GENETYCZNE

Oferujemy Państwu badania z zakresu diagnostyki molekularnej mikroorganizmów i wirusów oraz badania genetyczne w kierunku predyspozycji do zachorowania na nowotwory dziedziczne. Na obecnym poziomie wiedzy, dzięki dynamicznemu rozwojowi diagnostyki molekularnej, można określić tę predyspozycję u osób, w rodzinach których od pokoleń pojawiały się nowotwory. Dzięki testom predyspozycji raka w przypadku nosicieli uszkodzonych genów, na długo przed zachorowaniem można zacząć wykonywać odpowiednie badania, które pomogą wykryć chorobę w jej początkowym stadium, ratując Pacjentowi życie. W wielu przypadkach odpowiednia profilaktyka może zapobiec rozwojowi raka.


DIAGNOSTYKA CHORÓB NOWOTWOROWYCH

BADANIE DNA WIRUSA HPV (Human Papillomavirus)

Badania wykonujemy metodą PCR, pozwalającą wykryć DNA wirusów:
- 12 typów wysokoonkogennych – 16, 18, 31, 35, 39, 45, 52, 56, 58, 59, 66
- 35 typów – w tym 22 wysokoonkogennych i 13 niskoonkogennych.
Więcej informacji na temat wirusa HPV znajdziecie Państwo w zakładce „Artykuły<”

OCENA mRNA WIRUSA HPV

Badanie wykrywa transkrypty mRNA onkogenów E6/E7 dla 5 wysokoonkogennych typów wirusa HPV – 16, 18, 31, 33, 45.
W odróżnieniu od badania DNA wykrywa przetrwałe infekcje HPV, pozwala wykryć podwyższone ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

TEST ROMA

Test ROMA polega na oznaczenia poziomu markerów nowotworowych – Ca 125 i HE4 oraz statystycznym oszacowaniu ryzyka wystąpienia raka jajnika z uwzględnieniem wielu czynników, m.in. wieku pacjentki, liczby przebytych porodów, wielkości diagnozowanej zmiany.
Więcej na temat badania w zakładce „Artykuły

CIENKOWARSTWOWA CYTOLOGIA NA PODŁOŻU PŁYNNYM – Liquid Based Cytology

Cytologia na podłożu płynnym najczęściej wykonywana jest w celu wyjaśnienia wątpliwości wyników cytologii tradycyjnej. Pobrany do badania LBC materiał umieszczony zostaje na płynne podłoże. Dzięki temu preparaty mikroskopowe pozbawione są artefaktów (np. efektu podsuszenia) i niepożądanych elementów (np. komórek zapalnych, krwinek czerwonych), które mogą utrudniać dalszą ocenę mikroskopową.
W efekcie lepsza jest jakość preparatów, a co za tym idzie - większa wykrywalność nieprawidłowych komórek szyjki macicy w stosunku do metody klasycznej, zwłaszcza o typie dysplazji wysokiego stopnia (CIN2/3 , HSIL - high grade SIL).

DIAGNOSTYKA MIKROORGANIZMÓW – METODA PCR

CHLAMYDIA TRACHOMATIS

Do zakażenia dochodzi poprzez kontakty seksualne. Istnieje również ryzyko przeniesienia bakterii z zakażonej matki na dziecko podczas porodu.
U kobiet może powodować stany zapalne szyjki macicy i cewki moczowej, niepłodność, poronienia, wady rozwojowe płodu.
U mężczyzn może być przyczyną zapalenia jąder, najądrzy, gruczołu krokowego i odbytnicy.

HSV (Herpes Simplex Virus)

HSV przenoszony jest poprzez bezpośredni kontakt ze zmianami chorobowymi.
U mężczyzn najczęściej umiejscowione są one w okolicach napletka, żołędzia oraz trzonu prącia. U kobiet owrzodzenie pojawia się na wargach sromowych, łechtaczce, w pochwie oraz na szyjce macicy. Infekcje wirusem HPV typu 2 (genitalny) mogą powodować zakażenie noworodka podczas porodu.
W przypadku stwierdzenia opryszczki narządów płciowych bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. W ten sposób powstrzymać można dalszy rozwój zmian, jak również uniknąć powikłań. Podjęcie leczenia zmniejsza także ryzyko przekazania jednostki chorobowej partnerowi seksualnemu.

TRICHOMONAS VAGINALIS

Rzęsistek pochwowy jest pierwotniakiem przenoszonym drogą płciową. Zakażenie skutkuje licznymi ostrymi objawami, t.j. świądem, pieczeniem, bólem w okolicy krocza, u kobiet upławami, u mężczyzn ropnym wyciekiem z cewki moczowej. Przewlekła, nieleczona rzęsistkowica może powodować niepłodność oraz być przyczyną powikłań ciążowych.

GARDNERELLA VAGINALIS

Jest najczęstszą przyczyną infekcji pochwy (tzw. bakteryjna waginoza) i sromu u kobiet w wieku reprodukcyjnym. Bakteryjna waginoza nie jest schorzeniem przenoszonym drogą kontaktów seksualnych. Do czynników ryzyka zakażenia zalicza się antybiotykoterapię, obniżony poziom estrogenów w wieku menopauzalnym, irygacje pochwy. Objawy zakażenia mogą manifestować się upławami o charakterystycznym rybim zapachu. Jednak U 50% nie występują żadne objawy. U kobiet ciężarnych Gardnerella vaginalis może prowadzić do porodów przedwczesnych, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych.

PAKIETY INFEKCYJNE

PAKIET I – HPV, Chlamydia trachomatis, HSV, Ureaplasma urealiticum
PAKIET II - HPV, Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealiticum, Mycoplasma genitalium
PAKIET III - HPV, Chlamydia trachomatis, Ureaplasma Urealiticum,Mycoplasma hominis

 
na górę
 

 
 
 
line decor
 © 2012 JUNONA Medycyna dla Kobiet
line decor